Potřebujete investovat do bydlení nebo chcete začít s podnikáním? Pak by se vám jistě hodila nenávratná půjčka od státu. Financování vlastního bydlení je v dnešní době nemalý oříšek pro mnoho mladých rodin. Kdekdo při vykročení do samostatného života začíná nejprve bydlet v pronajatém bytě. Postupem času se ale myšlenkové pochody mění, když si uvědomíte, kolik peněz doslova platíte za něco, co nebude nikdy vaše. Kolikrát stejnou částku by z rozpočtu spolkla i hypotéka nebo půjčka na bydlení. V takové situaci se proto mladí lidé snaží dopracovat k efektivnějšímu řešení bytové situace. Pokud navíc, by stát na půjčku alespoň něco málo přispěl, jistě by to byla vítaná změna. Obdobně to je i s podnikáním. Máte-li v hlavě dokonalý projekt, stačí jen přesvědčit banku o tom, nakolik je váš nápad geniální. I zde je možno počítat s určitým státním příspěvkem, i když není povinností státu podporovat každého podnikatele, který se vydá po vlastních kolejích. Jaké jsou tedy možnosti nenávratné půjčky od státu?
Půjčka na bydlení
Pokud přemýšlíte nad financováním vlastního bydlení, určitě vás jako první napadne žádost o bankovní hypotéku. Ta má však velmi přísná kritéria a mnoho klientů bank se nestačí divit tomu, že nedokáží naplnit její podmínky. Abyste hypotéku od banky dostali, musíte v prvé řadě mít něco málo našetřeno, abyste dokázali pokrýt touto částkou určité procento z ceny nemovitosti. To je stanoveno u každé banky jinak, a tak nezbývá než vybírat a porovnávat. Dalším výběrovým kritériem jsou zcela jistě vaše příjmy. Když bance předložíte potvrzení o příjmu ze zkušební doby nebo absolventského platu, můžete počítat s tím, že požadavku nevyhovíte. Banky jsou ochotny akceptovat jen trvalý příjem ze stálého zaměstnaneckého poměru a navíc musí být v dostatečné výši. Pokud banka usoudí, že není ve vašich možnostech půjčku splácet, pak odjedete zcela jistě s nepořízenou. V neposlední řadě je třeba také naplnit standardní podmínky bankovních úvěrů a půjček, které zahrnují lustraci každého klienta v centrálním registru klientských informací. Budete-li zde vedeni, pak je vaše bonita snížena na totální minimum, což je opět nedostačující k tomu, aby vám půjčku schválili. V poslední době se stát snaží mladé rodiny podporovat a pomáhat jim s bydlením. Proto jsou od letošního roku podmínky půjčky na bydlení celkově více benevolentní. Půjčku si může vzít každý člověk mladší 36 let a splácet ji až dvacet let. Stát půjčí za lepších podmínek lidem dva miliony korun a při každém narozeném dítěti se vám automaticky odečte z úvěru 30 000 Kč. O tuto sumu je pak celková půjčka ponížena.
Půjčka na podnikání
Stejně jako půjčky na bydlení se stát snaží podporovat podnikatelské aktivity a vycházet vstříc novým nápadům. Přijdete-li banku žádat o podnikatelskou půjčku, v řádu několika milionu korun, pak počítejte s tím, že její úspěch závisí především na dokonale propracovaném podnikatelském záměru. Pokud totiž váš nápad banku osloví a nadchne stejně jako vás, pak zcela jistě vaše podnikání podpoří a na realizaci projektu přispěje. Banka vám může nabídnout lepší úrokovou sazbu nebo se rozhodne část projektu financovat s podporou státu či z vlastních zdrojů. Vše tedy záleží na vašem umění vyjednávat. Kromě toho musí ale žadatel o bankovní půjčku opět vyhovět běžným podmínkám stanoveným pro sjednání jakékoli podnikatelské půjčky. Připravte se dopředu na celkem velké papírování, budete muset bance doložit řadu dokumentů včetně uzávěrky vašeho posledního účetního období, potvrzení o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu a pojišťovně. Také bez kontroly registru dlužníků se žádost neobejde. Máte-li na svém kontě nějaké další nesplacené závazky, pak může třeba banka požadovat větší záruku splacení, a to v podobě zástavy majetku či dalšího ručení. Přitom můžete ručit i majetkem firmy (nemovitosti, provozní budovy, stroje a zařízení, apod.). Případná státní dotace u podnikatelských půjček je ve většině případů posouzena individuálně a není tedy poskytována automaticky.
Dlouhodobá půjčka
Ať už se jedná o půjčku na bydlení či na podporu podnikání, všechny tyto úvěry spadají mezi dlouhodobé půjčky, jejichž splatnost je rozložena na několik desítek let. Tomu samozřejmě odpovídají i celkové podmínky a úroková sazba. Záleží také na tom, jak vysoké záruky splacení bance poskytnete, dle toho mohou být také příznivě upraveny úroky. Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobou půjčku, bývá v jejím rámci sjednáno také pojištění proti platební neschopnosti. Pokud se dostanete do potíží se splácením, vždy je možno nalézt pro danou chvíli optimální řešení. V takové situaci je možno využít také refinancování půjček, díky čemuž si upravíte splátky na požadovanou výši, případně si sjednáte odklad na určitou dobu nebo si půjčku převedete jinam. Nemusíte se obávat dlouhodobého horizontu splatnosti.
Finanční společnosti nabízí celou řadu půjček se státní podporou, z nichž si můžete vybrat pro sebe vhodný úvěrový produkt. Záleží jen na tom, co chcete získanými penězi financovat a jak jste schopni naplnit podmínky daného úvěru.