Přemýšlíte o podnikání a nemáte nezbytný počáteční kapitál? Nebo uvažujete o koupi nemovitosti či rekonstrukci stávajícího bydlení? A nebo vám díky nesplaceným drobným dluhům narostla exekuce až do astronomických částek? Ať už je to jakkoli, takové investice vyžadují podstatně větší půjčku. To není jen drobná půjčka od kamaráda nebo od rodiny, když vám před výplatou chybí peníze. Velký úvěr se musí řádně promyslet. Především musíte mít jasno v tom, jak chcete nastavit měsíční splátky a dobu splatnosti. Také je třeba uvážit vaše reálné možnosti. Tady už si nelze říci, že to nějak splatíte. Pokud nemáte jasně propočítaný plán, prostě nesplatíte a mnoho lidí na takové půjčky také už doplatilo. Vyšší sumy peněz zpravidla vyžadují také nějaké ručení, a proto se vám velmi snadno může stát, že v případě nesplácení můžete přijít i o veškerý svůj majetek. Proto pečlivě uvažte, jakou půjčku potřebujete a co máte v úmyslu jejím prostřednictvím financovat. Ani dokonalý byznys nemusí pokaždé vyjít, vždy tady určité riziko je, a to je třeba eliminovat na co nejnižší možnou míru. Současně je třeba zvolit také vhodného poskytovatele půjčky. Každá finanční společnost vám půjčí za zcela odlišných podmínek a ty je také třeba promyslet. Přitom jediným měřítkem by pro vás neměla být jen míra úrokové sazby, ale porovnejte si i celkové náklady na půjčku. Máte-li tedy jasno a víte přesně, co chcete, můžete se pustit do výběru nejlepší půjčky pro vás.

Chci půjčit

Bankovní úvěr

U půjček v řádu stovek tisíc až několika miliónů korun je typické, že jejich žadatelé jako první osloví svoji banku, kde mají vedený svůj běžný účet. Většina z nich se spoléhá na to, že je  dlouholetým klientem, a proto k těmto okolnostem může banka při schvalování žádosti přihlédnout. Avšak jen dlouhodobý zůstatek vašeho bankovního konta není jediným kriteriem pro posouzení vaší žádosti. U tak velké půjčky musíte počítat s tím, že si vás banka důkladně proklepne ze všech stran a naplnit její podmínky nebude jen tak jednoduché. V prvé řadě si vás prolustrují v bankovním i nebankovním registru dlužníků a jakmile zjistí jakýkoli záznam, rovnou žádost zamítnou. Pakliže projdete, vzejde požadavek ze strany banky na doložení vašich příjmů. Nemáte-li stálé zaměstnání s adekvátní výší platu, opět nepochodíte. I podnikatelé musí doložit účetní uzávěrku za minulé období a navíc prokázat svoji bezdlužnost vůči finančnímu úřadu a pojišťovnám. Zkrátka, bankovní úvěr vyžaduje precizní platební morálku. Sebemenší prohřešek z minulosti vám prostě neprojde. A to je také důvod, proč jen malé procento žadatelů opravdu dosáhne na bankovní půjčku v hodnotě 2 milionů korun. Avšak tím vaše cesta za snem nekončí. Ještě pořád máte spoustu možností, jak se k požadovaným penězům dostat.

Nebankovní úvěrové společnosti

Bankovní domy naštěstí nejsou na trhu jedinými poskytovateli půjček. Působí zde dlouhá řada dalších finančních společností, kde vám velice rádi půjčku dají. Mezi nimi si vybírejte vždy certifikované nebankovní společnosti s dlouhou dobou působnosti, což vypovídá o kvalitě nabízených služeb. Nebankovní společnosti sice také nedají půjčku na počkání kdekomu a stejně jako banky si musí předem ověřit platební schopnost žadatele. Avšak ke svým žadatelům jsou více benevolentní a je zde větší prostor k vyjednávání. Každou podanou žádost totiž posuzují na základě individuálních podmínek klienta, takže je jen a jen na vás, jaké záruky splacení nabídnete. Zda to bude další osoba jako ručitel za půjčku nebo zastavená nemovitost v odpovídající hodnotě. Dle poskytnuté záruky splacení vám pak může společnost nabídnout také lepší podmínky splácení. Třeba vám na určitou dobu odloží splátky, umožní vám jednorázovou splátku bez sankce nebo možnost jednorázového splacení celé půjčky bez poplatku. Z toho důvodu věnujte konkrétnímu výběru půjčky dostatečnou pozornost. Nejlepší půjčka pro vás neznamená jen nejnižší úroky, ale spočítejte si celkové náklady na půjčku. Nezapomeňte, že budete platit poplatek za posouzení žádosti, schválení úvěru, vedení úvěrového účtu, zasílání výpisů, atd. Když tyto položky sečtete dohromady, při několikaletém splácení vám dají dohromady pěknou sumu. Proto pečlivě vybírejte a vyjednávejte. Nemáte co ztratit, spíš naopak, vy přeci potřebujete půjčku s optimálními podmínkami pro sebe tak, aby jej splácení nijak nenarušilo váš zaběhnutý rodinný rozpočet. V opačném případě se do rizik raději nepouštějte.

Sjednat půjčku

Půjčka ze soukromých zdrojů

Přestože jsou podmínky nebankovních půjček podstatně jednodušší než v bance a nebankovní společnosti dokážou tolerovat například i záznam v registru dlužníků nebo výši vašich příjmů, přesto to neznamená, že půjčí doslova každému, kdo si o půjčku požádá. I pro nebankovní firmy platí, že si musí předem ověřit, jak jste schopni půjčku splatit. Jakmile zjistí, že máte další nesplacené závazky, jedna exekuce stíhá druhou, nemáte téměř žádné příjmy a pohybujete se na hraně přežití, ve vašem vlastním zájmu vám ani nebankovní společnost půjčku neschválí. Všechny solidní nebankovní společnosti se totiž snaží klienty ochránit před dluhovou pastí, a proto důkladně dbají na zásady zodpovědného půjčování. Avšak kromě nebankovních společností se ještě nabízí možnost půjčky ze soukromých zdrojů, kdy si půjčujete peníze od soukromého investora. Pro něj je taková půjčka zhodnocením jeho vlastních peněz, které by jinak ležely někde na účtu. V tomto případě, buďte ale velmi opatrní a nejprve si danou osobu řádně prověřte. Poptejte se v různých internetových diskuzích, na sociálních sítích, známých v okolí na zkušenosti a teprve na základě relevantních informací se rozhodujte. Nikdy nepodepisujte žádnou smlouvu o půjčce v časové tísni nebo za velmi nevýhodných podmínek. Problémy, které si tímto můžete do budoucna způsobit opravdu nestojí za to.

Půjčku v řádu milionu korun si vždy řádně promyslete a jejímu konkrétnímu výběru věnujte dostatečnou pozornost. Oslovte několik kvalitních úvěrových společností, nechte si udělat nabídku a tu si porovnejte se svými reálnými možnostmi. Pokud byste se u dlouhodobé půjčky dostali do problémů se splácením, vždy máte možnost požádat o refinancování úvěru.