Už máte insolvenci za sebou? Ne každý má tu možnost, aby se tímto způsobem mohl vypořádat s velkými dluhy. Mnoho lidí totiž nedokáže vyhovět náročným podmínkám insolvenčního zákona a také tuto formu oddlužení nelze aplikovat na jakékoli závazky. Pokud už vás soud pošle do insolvence, znamená to kolikrát pro dlužníka velmi náročné období. Splátky dluhu jsou do značné míry zátěží pro rodinný rozpočet, a tak vyjít s penězi není jen tak. Když se pak k tomu přidá nějaký nenadálý výdaj, problém s penězi je hned na světě. Stačí, aby jen přišla nečekaná složenka, pokazil se spotřebič v domácnosti nebo kotel na vytápění či přišlo roční vyúčtování za energie. Takové situace jsou dnes na denním pořádku a stěží si s nimi poradí i lidé, kteří nesplácí žádné závazky, ale žijí třeba od výplaty k výplatě. Je celkem samozřejmé, že během insolvence opravdu nemáte peněz nazbyt. Jak si tedy rychle poradit, abyste získali nějakou korunu navíc a mohli dostát svým závazkům? Nejefektivnějším řešením je samozřejmě půjčka, avšak ta, vzhledem k vaší finanční minulosti nemusí být jen tak automaticky úvěrovou společností schválena. Všechny solidní certifikované společnosti totiž důsledně dodržují zásady zodpovědného půjčování a opravdu nepůjčí již předluženým lidem. Když tedy zjistí, že jste v minulosti byli se splácením závazků na štíru, o to více se budou mít na pozoru. Avšak i tato situace má i druhý pohledu, kdy v podstatě jednají ve vašem vlastním zájmu a snaží se své klienty ochránit před dluhovou pastí.
Kdo půjčí po insolvenci?
Pokud se vám podařilo úspěšně vyrovnat všechny své závazky, jistě není dvakrát rozumné znovu se zadlužit. Jestliže se však rozhodnete pro další půjčku a není zbytí, pak pečlivě uvažte, koho o půjčku požádáte. Určitě je lepší a máte tu možnost, když si půjčíte od někoho z rodiny či přátel. Avšak ne každý má takové možnosti a ne vždy taková prosba nalezne tu správnou odezvu. Proto je možná mnohdy lepší spoléhat se na vlastní schopnosti a pokusit se půjčku sjednat jinak. Jen počítejte s tím, že to jen tak jednoduché nebude. Vzhledem k tomu, že máte insolvenci za sebou, nejdříve pečlivě uvažte, kolik peněz vlastně potřebujete půjčit a zbytečně se nezadlužujte nad rámec svých možností, Jistě se nechcete opět dostat do problému s penězi, nehledě na to, že podruhé by také soud vaší žádosti o insolvenci nemusel vyhovět. To, že vám povolí se oddlužit, je vlastně výhra na bitevním poli všech půjček a úvěrů a ne všem předluženým lidem je umožněna. Kolikrát se extrémně předluženým jedincům nedaří najít žádné východisko z finanční nouze a své závazky splácí po celý zbytek života. Není žádnou výjimkou, kdy je lidem i starobní důchod pokrácen o exekuční srážky. Z toho důvodu je lepší se mít na pozoru a raději se snažit takovým situacím předcházet. Dá se všeobecně říct, že po skončení insolvence máte naději spíš na menší půjčku, než na úvěr v řádu sta tisíc či milionu korun. Pokud si vystačíte například s malou půjčkou do výplaty, pak se šance na úspěšné schválení úvěrové žádosti podstatně zvyšuje.
Bankovní půjčka pro dlužníky
Máte-li za sebou úspěšný konec celého insolvenčního řízení a plni nadšení se rozhodnete jít pro půjčku do banky, pak se připravte na to, že s velkou pravděpodobností nepochodíte. V bance striktně dodržují interní předpisy určené pro poskytování půjček a úvěrů, podle nichž důkladně prověří každého klienta. V prvé řadě si vás jako žadatele o úvěr prolustrují v centrálním registru klientských informací a jakmile zjistí, že zde máte záznam z důvodu insolvenčního řízení, vaše bonita klesne na totální minimum. To je ovšem naprosto nedostatečným kriteriem pro úspěšné schválení úvěrové žádosti. A to ještě ani nedojde na vaše příjmy. V bance snad pochodíte jen a malou drobnou půjčkou a to jen za předpokladu, že disponujete takovými úvěrovými produkty jako je kreditní karta či kontokorent u běžného účtu. V takovém případě lze vaše konto přečerpat do předem stanoveného limitu. Pokud však přemýšlíte, že banku teprve o vydání těchto produktů požádáte, nezapomínejte na fakt, že jejich vydání podmiňuje i dlouhodobý zůstatek na účtu, který vzhledem k insolvenci bude zřejmě nedostatečný. Nechcete-li tedy zbytečně ztrácet čas, podstatně větší sázkou na jistotu bude jakákoli nebankovní půjčka. Nebankovní sféra je totiž ke svým klientům více benevolentní a můžete zde nalézt řešení i v případě ukončené insolvence.
Nebankovní půjčka pro každého
Nebankovní subjekty nejsou v poskytování půjček a úvěrů tolik přísné jako v bance, ale na druhou stranu to neznamená, že půjčku poskytnou každému, kdo si o ni požádá. I proto pro nebankovní společnosti, stejně jako banky, platí, že si musí dle novely zákona o spotřebitelských půjčkách a úvěrech předem ověřit platební schopnost žadatele. K tomuto účelu společnosti většinou využívají různé registry dlužníků, takže snadno zjistí, že insolvenci již máte za sebou. Avšak oproti bance jsou schopny akceptovat individuální podmínky klienta, tudíž se zde nabízí možnost vždy si vyjednat půjčku dle aktuálních potřeb a požadavků. A to i za cenu vyšší úrokové sazby nebo jiné poskytnuté záruky splacení. To se týká zejména velkých půjček, kde se pravděpodobnost úspěšného schválení úvěrové žádosti podstatně zvyšuje když budete mít ručitele nebo za půjčku budete ručit majetkem. Zástava nemovitosti je velmi často využívána jako záruka splacení, přitom se nemusí vždy jednat o nemovitost ve vašem výlučném vlastnictví. Stačí, když budete mít k dispozici písemný souhlas majitele, že daný objekt bude sloužit jako záruka za splacení půjčky. Nebankovní společnosti mají mimo jiné své úvěrové produkty řazeny podle jednotlivých kategorií, takže se zde přímo můžete setkat se sekcí půjček po ukončení insolvence nebo můžete využít i kategorii půjček bez kontroly registru dlužníků. Ty obsahují zejména malé drobné mikropůjčky, kdy si můžete půjčit třeba jen pětistovku do výplaty na pár dnů. V případě malé půjčky se totiž nebankovní subjekty nezdržují náhledem do registru dlužníků, nevyžadují žádná potvrzení ani ručení a půjčku si sjednáte jen na internetu velmi jednoduchým způsobem. Po schválení úvěrové žádosti jsou potom peníze ihned převedeny na bankovní účet. U některých nebankovních společností se můžete setkat s možností první půjčky zdarma.
Dříve než si sjednáte další půjčku, pečlivě vše rozvažte, abyste dokázali bez problémů dostát svým závazkům a opět nespadli mezi dlužníky. Půjčku si vždy sjednejte u seriózní certifikované úvěrové společnosti, která je stálicí úvěrového trhu.