Máte-li dostudováno a chcete do života vykročit správnou nohou, potřebujete vlastní střechu nad hlavou. Jak ji ale získat jen s platem čerstvého absolventa a bez další podpory rodičů? To je otázka, která trápí nejednoho mladého člověka. Máte-li štěstí a pomůže vám rodina, máte prakticky vyhráno. Pokud se musíte spoléhat sami na sebe, vyhlídky na brzké bydlení nejsou až tak růžové. Pokud chtějí mladí ihned po ukončení studií opustit rodičovský přístav, většina jich volí pronájem. Když se sejde pár kamarádů dohromady o náklady na bydlení se alespoň trochu podělí. Jenomže je otázka, jak se vám takový sdílený podnájem bude dlouho líbit. Přijdou první neshody a přeci jen budete chtít mít časem svoje soukromí. Vždyť internátu a kolejí jste si užili dost a dost. Pokud vám to finance dovolí, můžete časem pronájem bytu utáhnout sami. Ale když se trochu zamyslíte, najednou zjistíte, že stejnou nebo víceméně obdobnou sumu byste zaplatili za byt, který by byl ale jednou váš. Placením nájmu lítají úplně zbytečně peníze na všechny strany. Není lepší popřemýšlet o financování vlastního bydlení? Na koupi bytu nebo domu se nedá ušetřit, to byste museli pořádně vydělávat desítky let, případně vyhrát ve sportce. Ale existuje možnost dlouhodobých splátek s jasnou vidinou, že jednou bude byt váš. Tím se nabízí velmi efektivní řešení v podobě půjčky. Jenomže není půjčka jako půjčka a vy musíte vědět, kterou právě zvolit.
Jak financovat vlastní bydlení?
Jakmile se začnete zabývat problematikou financování vlastního bydlení, rychle zjistíte, kolik možností máte a zmapujete situaci. Jako první vás jistě napadne klasický hypoteční úvěr od banky, ale i ten má svá specifika. V prvé řadě si uvědomte, že jakákoli bankovní půjčka obnáší spoustu papírování a zdlouhavého vyřizování. Pokud i přesto chcete celou proceduru podstoupit a zkusit své štěstí v bance, nic vám v tom nebrání. Kromě bankovních domů poskytují půjčky na bydlení i různé stavební spořitelny a záložny. U všech těchto úvěrů se setkáte s menší podporou od státu, který se snaží mladým rodinám pomoci. V tomto směru přichází i s neustálými novinkami a ne jinak je tomu i v poslední době, kdy nově chce mladým rodinám půjčit částku až dva miliony korun. Ovšem to není jen tak. I taková půjčka vyžaduje mít do začátku alespoň něco málo našetřeno, abyste mohli složit počáteční jistinu. Půjčky pro mladé jsou většinou omezeny věkem a s počtem narozených dětí odečítají jistou sumu. Co to tedy znamená? Půjčit si na bydlení v bance samozřejmě můžete, ale musíte za půjčku něčím ručit, takže v konečném výsledku na takovou půjčku dosáhne jen velmi malé procento žadatelů. Bankovní půjčka vyžaduje nejen vaši bezchybnou finanční minulost, která netoleruje ani záznam v registru dlužníků, ale i dostatečné příjmy. Ovšem s platem absolventa takovou podmínku jen těžko naplníte. Proto se mladí lidé více spoléhají na pomoc od rodiny, která jim pomůže investovat do vlastního bytu či domu. Pokud vám ale ani rodina nepomůže, a přesto neustále usilujete o to, abyste se k bytu dopracovali, můžete zkusit nebankovní půjčku. I to je v některých případech přijatelný způsob, jak efektivně financovat vlastní bydlení.
Půjčky pro mladé
Pokud jste zjistili, že je klasická bankovní půjčka na bydlení pro vás nedostižným snem, nelamte si hlavu. Nejste v tom sami a opravdu jen velmi málo mladých lidí může s bankovní půjčkou počítat. Když se rozhlédnete po trhu, záhy zjistíte, že máte i jiné možnosti. Půjčit si můžete nejenom v bance, ale i u jakékoli nebankovní společnosti. A možná se nebudete stačit divit tomu, jak snadné to je. Nebankovní společnosti poskytují nejen typické půjčky na koupi bytu nebo domu, ale můžete si půjčit třeba jen na rekonstrukci nebo sjednat jakoukoli jinou neúčelovou půjčku. Záleží na tom, kolik peněz vlastně potřebujete a za jak dlouho jste schopni peníze splatit. Bankovní půjčky na bydlení počítají s dobou splatnosti 20 let, což je možné vyjednat i u nebankovní společnosti, pokud se bude jednat o účelový úvěr na pořízení bytu nebo domu. Pokud přemýšlíte o tom, že využijete jakýkoli spotřebitelský úvěr a získané peněžní prostředky použijete na financování vlastního bydlení, i to je jedna z možností. Ale u takové půjčky musíte počítat s vyšší úrokovou sazbou a pravděpodobně ji nebudete moct splácet desítky let. Proto se nabízí otázka, zda se vám taková půjčka vyplatí či nikoli. Musíte vzít do ruky kalkulačku a počítat.
Dlouhodobá půjčka
Vlastní střechu nad hlavou můžete prakticky financovat jakoukoli dlouhodobou půjčkou, která nemusí být konkrétně určena jen na bydlení. Existuje spoustu typů půjček a úvěrů, jež lze aplikovat na požadavky koupě nebo rekonstrukce bytu či domu. Je jasné, že pokud se jedná o půjčku určenou jen na bydlení, budou její podmínky zcela rozdílné od klasického spotřebitelského úvěru. Navzájem se liší nejen úrokovou sazbou, ale i případnými benefity navíc, které řada dlouhodobých půjček nabízí. Jednak můžete získat možnost jednorázového splacení bez sankce nebo mimořádnou splátku bez poplatku či jiné benefity navíc. Spoustu dlouhodobých půjček zahrnuje také pojištění pro případ platební neschopnosti a také počítá s případným refinancováním půjčky. Nikdy nevíte, do jaké situace se v budoucnu dostanete a vždy existuje riziko, že budou ohroženy měsíční splátky. V takovém případě, je nutno celou záležitost ihned řešit a nečekat až se z nesplacených měsíčních splátek vyklube dluh v desítkách či stovkách tisíc korun. Takovým způsobem se k vlastnímu bydlení nikdy nedopracujete. Proto je nutné každou půjčku zodpovědně uvážit a pokud se v průběhu jejího splácení dostanete do problémů, vždy existuje řešení.
Vždy však zodpovědně uvažte své možnosti a půjčte si jen tolik, kolik nezbytně nutně potřebujete. Získané peněžní prostředky můžete použít nejen na koupi nebo rekonstrukci bytu či domu, ale také třeba na zařízení domácnosti.